bokrecensioner boktips

Priset på vattnet i Finistère

Författare: Bodil Malmsten
Genre: Roman
ISBN: 9100100471


Direktlänk till boken hos Bokus

Köp boken på amazon.se (betald länk)
* Som Amazon-associates tjänar vi pengar på kvalificerade köp.


Begagnade:
Köp begagnad på bokbörsen

Jag bor i Finistère för att jag har flyttat hit. Det är ingen slump, det finns ingen slump för en erfaren kvinna. På samma sätt som det finns en partner för varje människa, finns det en plats. Det gäller bara att hitta sin bland de miljarder som tillhör någon annan. Det gäller att vara vaken, det gäller att välja. Min plats ligger där jorden tar slut i Europa - fin des terres - Finistère.
Medelbetyg: 2,5 (2 röster)
Betygsätt:
Bok recensioner av Priset på vattnet i Finistère :
2006-02-05 21:57
Det här är en bok som får mig att drömma... Tänk om det finns en plats för mig någonstans som bara väntar på att jag ska komma dit.
Det här är ingen vanlig roman, utan mer som kåserier. Jag tycker den är lite ojämn. En del kapitel är bra, andra är mindre bra - t o m lite småtrista. Boken har ett långsamt, lugnt och behagligt tempo.
Betyg 3



Direktlänk till boken hos Bokus
"
Köp boken på amazon.se (betald länk) * Som Amazon-associates tjänar vi pengar på kvalificerade köp.

Skriv egen bokrecension till Priset på vattnet i Finistère
Liknande böcker:
Terapeuterna
 B. Widebäck
Pendlarsällskapet
 C. Pooley
Odjur
 D. Leon
Hur var det här då?
 M. Barrvik
New York-trilogin
 P. Auster
Den mjuka klon
 B. Martin
Hon som äter jord
 D. Reyes