Molly Moon har slagit sig ner på barnhemmet tillsammans med Rocky och professor Nockman, som har hypnotiserats till att leva ett hederligt liv. Allt hade varit perfekt om hon inte hade lovat Rocky att aldrig mer använda sin fantastiska förmåga att hhypnotisera. Men när Molly får veta att den amerikanske mångmiljonären Primo Cell har hypnotiserat flera världsberömda filmstjärnor till att lyda minsta vink, måste hon bryta löftet och ingripa.
Tillsammans med Rocky och hunden Petula reser hon till Hollywood och lyckas smita in på Primos stora Oscarfest. Här inser de att han är en mycket farligare och mäktigare motståndare än de kunnat ana. Primo, som är en mycket skicklig hypnotisör, tror att det ä'r en enkel match att kontrollera två barns sinnen, men vad han inte vet är att Molly har upptäckt en ny otrolig förmåga. Hennes hyptnotiska ögon kan faktiskt stanna tiden.
Utdrag ur boken:
Limousinen stannade utanför hennes favoritglassbar på Madison Avenue. Davina knäppte den svarta minkpälsen och drog på sig de matchande handskarna. Så klev hon ut i den kyliga kvällsluften och vinkade nedlåtande iväg chauffören. Hon skulle promenera hem. Tillfreds med ljudet av sina höga klackar mot trottoaren svepte hon in på glassbaren.
Hon beställde husets specialitet, en enorm, tjusig skulpterande glasskapelse. Fast besluten på att släppa alla tankar på Molly Moon tog hon fram sin förgyllda kulspetspenna och började öva på sin autograf på en papperssevett.